Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

O konkursie

Zostań uDOSTĘPniaczem! Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka!

Znamy zwycięzców konkursu „uDOSTĘPniacze”!

Znamy zwycięzców konkursu „uDOSTĘPniacze”!

Z wielką przyjemnością informujemy, że znamy już zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze”. Kapituła konkursowa wybrała trzy zwycięskie prace spośród blisko stu nadesłanych!

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy na temat identyfikacji przez uczniów barier w swoim otoczeniu, utrudniających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami i zaproponowaniu sposobów ich usunięcia. Zespoły składające się maksymalnie z dziesięciu osób mogły wykonać pracę plastyczną, zdjęciową lub filmową.

Oto laureaci:

  • I miejsce zajął zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach.
  • II miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie.
  • III miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie.

Rozdanie nagród odbędzie się 14 października 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji. Po oficjalnej Gali laureaci odwiedzą także Centrum Nauki Kopernik. W ramach nagrody we wszystkich szkołach, które wzięły udział w konkursie, przeprowadzone zostaną warsztaty z dostępności.

Wszystkim szkołom oraz zespołom, które wzięły udział w konkursie – dziękujemy, a laureatom składamy serdeczne gratulacje! Do zobaczenia na Gali finałowej! 

Informacje ogólne o konkursie dla szkół

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VII (uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczali do klas IV-VII) szkół podstawowych z całej Polski, w tym także szkół integracyjnych bądź specjalnych. Realizacja rozpoczęła 9 maja 2019 r.

Celem Konkursu jest uwrażliwienie i podniesienie świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami) oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.

uDOSTĘPniacze to nie tylko Konkurs dla uczniów. To także szereg elementów towarzyszących:

  • Lekcje dla uczniów - każdy zgłoszony nauczyciel ze szkoły zakwalifikowanej do Konkursu otrzymał atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz scenariusz zajęć pozwalający przeprowadzić swoim uczniom (dla grupy min. 20 uczniów) 45-minutową lekcję o dostępności. Wśród materiałów znalazł się min. film animowany.
  • Szkolenie - specjalne szkolenie e-learningowe skierowane do nauczycieli zgłoszonych do prowadzenia lekcji, dzięki któremu zostali wprowadzeni w temat dostępności oraz otrzymali certyfikat z tego zakresu.
  • Nagrody – uDOSTĘPniacze to Konkurs, w którym każdy wygrywa! Nagrodami w Konkursie są: nagrody rzeczowe dla uczniów i nauczycieli, upominki, a także warsztaty.
  • Laureaci Konkursu (3 zwycięskie zespoły) wezmą udział w gali finałowej, która odbędzie się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie 14 października 2019 r., a także w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik. Więcej informacji znajduje się w zakładce Nagrody.
  • Warsztaty – każda szkoła, która weźmie udział w konkursie otrzyma od 3 do 6 warsztatów z dostępności dla uczniów. Zajęcia poprowadzą profesjonalni trenerzy delegowani przez Organizatorów Konkursu. 

Zadanie konkursowe

Każda szkoła biorąca udział w Konkursie zgłaszała maksymalnie 10-osobowy zespół uczniów wraz z opiekunem, który zgłosił pracę konkursową. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy na temat identyfikacji przez uczniów barier w swoim otoczeniu utrudniających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami i zaproponowaniu sposobu ich usunięcia. Praca mogła mieć dowolną formę: plastyczną, zdjęciową lub filmową. Więcej informacji znajduje się w zakładce: Prace Konkursowe.

Zgłoszenia

Przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone 18 czerwca 2019 roku.

Organizator

Organizatorem Konkursu jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa.

Wykonawca

Wykonawcą Konkursu jest PRownia – Sztuka Relacji s.c. Karolina Koziejowska, Anna Zakrzewska,

ul. Składowa 10 lok. 125

15-399 Białystok

Regulamin

Regulamin dostępny jest w zakładce: Regulamin.

Kontakt

Kontakt do biura projektu: